to top

Koľko platím fotografom za fotky?

Nakoľko sa ma často pýtate kto ma fotí na blog a Instagram, či reálne veľa fotím s fotografmi a koľko im zato platím, rozhodla som sa dať priestor tejto téme v tomto článku. Aby som vás neunavila rôznymi ,,omáčkami” poďme rovno k veci 🙂

Koľko platím fotografom?

Fotografov si vyhľadávam v skupine na Facebooku Ponuky fotenia TFP formou. Funguje to tak, že tam vložím ,,inzerát” na aký dátum a čas hľadám fotografa, a uvediem o aký druh fotenia mám záujem. Vždy priložím aj jednu zo svojich foto, aby fotografi vedeli zhodnotiť, či som pre ich portfólio zaujímavá. Následne tým, ktorým sa ,,zapáčim” sa mi ozvú do správy a dohodneme fotenie. TFP – znamená, že sa za fotenie neplatí. Fotograf má fotky do portfólia nafotené s vami a vy fotky pre seba. Takto fungujem už roky rokúce. Veľa fotografov už poznám (niektorí sú už dokonca aj moji kamoši) a tak do skupiny ani nepíšem. Napíšem im rovno do správy a dohodneme sa na fotení.

photo by: Lucia Cabajová

Vyberám si fotografov? Ak áno podľa čoho?

Fotografov si vyberám. Čas je mi vzácny a nepôjdem fotiť s niekým, koho práca s fotkami sa mi nepáči. Vždy keď mi nejaký fotograf napíše, že má záujem so mnou fotiť,  najprv si ho vždy dopredu ,,naštudujem”. Ako prvé ma zaujíma jeho tvorba, taktiež aj načo sa viac špecializuje, aby som vedela lepšie zhodnotiť, ktorý z mojich outfitov by vedel najlepšie nafotiť. Čudovali by ste sa, ale aj takýto fakt urobí veľa. Taktiež si všímam profil fotografa. Ak mi napíše niekto, kto sa prezentuje ako fotograf, no nie je schopný si dať do profilu normálnu fotku tváre na základe, ktorej by som ho dokázala rozpoznať – fotenie odmietam. Taktiež nejdem fotiť s niekým, kto na foto vyzerá ako drogový díler, portfólio má na úrovni najväčšieho amatéra a vyhľadáva baby (,,na fotenie”) len z nudy na pobavenie. Ani na takýchto exotov čas nemám. Vždy sa však snažím slušne každému odpísať či už záujem mám alebo nemám.

Najhorší a najlepší zážitok z fotení?

Musím sa priznať, že nejaké extra zlé zážitky s fotografmi nemám (klop klop) v porovnaní s inými babami. Maximálne som zažila trápnu situáciu v centra BA, keď na mieste s maximálnym množstvom ľudí si fotograf ľahol pred nimi na zem, aby mi urobil dobrú fotku, no nejak to celé neodhadol a fotka dopadla zle. V tej chvíli sa však všetci ostali pozerať na mňa – ako zareagujem a ako začnem pózovať. Čo sa týka tých úsmevných fotení –  boli to a sú určite tie, keď sa s fotografmi ani nepoznám a dokážeme sa ihneď naladiť na rovnakú vlnovú líniu. To až tak, že sa celé fotenie smejeme, čo je však len výnimočne.

Najčastejšie problémy pri fotení a ako sa im vyhnúť?

Častým problémom býva ,,ostýchavosť” alebo hanbenie sa. Priznám sa – ja už toto dávno neriešim. Vždy viem, čo chcem a za tým si idem. Fotografi, ktorí už mali možnosť so mnou spolupracovať, tak toto vedia a svedčia o tom aj pozitívne recenzie na mojej FB stránke. Nemám čas sa hanbiť. Zo svojich foto už viem ako sa postaviť, ako sa zatváriť, ktorá strana je lepšia a taktiež, čo zas nerobiť. To všetko som ,,odkukala” od iných báb na Instagrame – nič náročné a ,,svetaborné”. Ďalšími problémami býva aj štýl obliekania, priestor (miesto fotenia), nálada, ktorú v daný moment máte (práve tá dokáže buď všetko pokaziť alebo všetko napraviť) a taktiež správne naladenie sa s fotografom na rovnakú vlnovú líniu.  Je dobré sa s fotografom vopred dohodnúť, akým smerom by ste sa pri fotení chceli uberať, aby obe strany boli spokojné a nedošlo tak k nedorozumeniam.

čierne lodičky CCC

To by bolo asi všetko k tejto téme. Snažila som sa úprimne popísať moje poznatky a predostrieť ich zrozumiteľne tak, aby vyšli na osoh tým, ktorí sa s foteniami stýkajú alebo by sa chceli stýkať. Ak by vás ešte niečo ohľadne tejto témy zaujímalo – napíšte mi a poradím koľko budem vedieť. Môžem vám prípadne hodiť kontakty na fotografov z rôznych miest alebo poradiť pekné miesta na fotenie:)

rifle Tally Weijl

slnečné okuliare DEZIRÉ, košeľa Tally Weijl

sleduj moje aktuality na Instagrame: dezire.eu

Dominika Makarova

 • V3ronika♥

  O tomto focení jsem už slyšela 🙂 a ve skupině na fb jsem také byla, ale nakonec to není nic pro mě

  2. júna 2018 at 10:14 Odpovedať
 • Viki

  skvelý článok 🙂 priznám sa, že som netušila, že to taklto funguje 😛

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  6. júna 2018 at 12:14 Odpovedať
 • Sue Diamond

  Veľmi zaujímavý článok. Vždy som si vravela, kto má čas a priestor a ľudí na pravidelné fotenie fashion fotiek a ono to vlastne funguje takto premakane. Super. Držím palce aby sa ti aj naďalej darilo spolupracovať s dobrými fotografmi. Fotky v článku sú fakt TOPka 🙂

  14. júna 2018 at 10:24 Odpovedať
 • Gabrielle Crystal RoseBonniee

  Wau, parádne fotografie 🙂 ❀✿

  Blog de la Licorne

  23. júna 2018 at 15:50 Odpovedať
 • Lucka

  Ahoj, tak to sa ti čudujem, že si nemala zlú skúsenosť, keď si už toľkokrát fotila 😁. Ja som si dohodla tfp fotenie dvakrát a dvakrát dopadlo zle. Prvýkrát bol fotograf úchyl a zavolal ma pozrieť a vybrať si fotky po fotení (čo som pochopila úplne nevinne) a potom ma chytal za rameno, že či by som s ním nešla na kávu, večeru, jasne som ho stopla a tak mi fotky nikdy nedodal. Druhýkrát bol fotograf v pohode, fotili sme 2-3 hodiny, ale povedal, že nestíha retušovať, takže to chvíľu potrvá. Bolo to pred rokom a z fotiek som dostala jednu. Teraz si už radšej zaplatím, ale ocenila by som tipy na normálnych, cenovo prijateľných fotografov v BA. Ty máš všetky foto krásne :))

  27. júna 2018 at 0:44 Odpovedať

Leave a Comment