Tí, ktorí ma sledujete na IG asi viete, že som Silvestra a týždeň po strávila v Izraeli. Vaše reakcie boli: ,,Prečo práve Izrael?“ a taktiež z mojich instagramových foto sa vám zdal celkom zaujímavý (dobrodružný) vraveli ste, že by ste sa tam aj báli ísť (koniec koncov nachádza sa nejaké 3 hod. od Sýrie), no boli ste zvedaví na postrehy, ktoré som tam mala možnosť zažiť. V tomto článku zhŕňam, nie to čo sa dočítate hocikde na internete, ale moju osobnú skúsenosť s Izraelom. 

  • Máte nejaké zbrane? – Bola prvá otázka pri vstupe do krajiny, no a nech sa ti nezvýši tep na 800 😀 Ak by ste sa niekedy rozhodli navštíviť Izrael pripravte sa na otázky typu: Kvôli čomu cestujete do Izraela? Čo všetko chcete navštíviť? Toto je váš priateľ? Ako dlho ste spolu? Bývate spolu? Kde spolu bývate? Koľko spolu bývate? Potom nejaké tie otázky typu podpásovky, nasleduje vražedný pohľad, v ktorom si vás prešacujú od hlavy po päty a keď je všetko ok môžete prejsť ďalšími piatimi kontrolami. Nepreháňam! To, že prejdete aj šiestimi kontrolami pri vstupe do krajiny a stretnete niekoľko ozbrojených, z ktorých ide strach ani nespomínam.
  • 22€/noc s raňakami v 5* hoteli – ponuku sme náhodne našli u travel blogera Martina Hanzela a ponuka vyzerala presne takto ako prikladám v prvej foto. Okrem toho sme našli užitočný článok od známej travel blogerky Travelhacker, kde sme našli plno užitočných informácií, ktoré sa nám neskôr zišli.

moje fotky z miesta tohto hotela a pláže:

– ,,čím viac sa modlením do tranzu dostaneš tým si bližšie k Bohu“ – múr  nárekov, Jeruzalem (Svätá zem) – sme započuli, no nechcelo sa mi tomu veriť, až dovtedy dokedy sme to neuvideli naživo. Niektorí boli schopní sa navliecť do bielych plachiet, otočiť sa k stene (múru nárekov), opakovať dokola stále tie isté modlitby a ešte pritom aj vykonávať rôzne čudesné pohyby.

Jeruzalem – mesto mimo dnešku, žiadna móda, žiadna komercia, miesto kde sa zastavil čas niekedy v minulosti –  všetko to tam dýcha históriou, žiadna komercia, nič zmodernizované, ako keby sa tam čas zastavil niekedy v minulosti a všetko to tam tým dýchalo. Navšítivila som aj Betlehem v Palestíne – miesto narodenia Ježiša Krista, taktiež miesto kde ho ukrižovali, bola som pri Božom hrobe a všetko toto cítiť a byť tam bol pre mňa ako veriacu neopísateľný zážitok.

– za 30€ (konkrétne 33,36€) sme mali výlet loďou, chutný obed a bohatý podmorský svet v červenom mori – využili sme Scuba diving, ktorí sídlil priamo v našom hoteli.  Aj to sa nám podarilo zjednať z 50 doláčov na 40, čo vychádza okolo tých 33€ za všetko. Personál milý, anglicky hovoriaci a ešte aj sexy chlapi 🙂

  • Let do Izraela (letisko Eilat- Ovda) priamo z Bratislavy za 3,5 hod. – išli sme bez cestovky
  • Najväčšie sklamanie: mŕtve more – z výletu k mŕtvemu moru som bola asi najviac sklamaná. Totižto tešila som sa ako uvidím práve to, čo vytvorila príroda (viď v prvých obrázkoch nižšie, zdroj: google) a nie turistické centrum. Zájazd, s ktorým sme išli nás zaviedol len na pláž, kde sme sa mohli na pár minút okúpať a vyskúšať si to známe nadnášanie. Viac sme nestihli asi aj preto, lebo v ten istý deň sme navštívili aj Jeruzalem, ktorý bol od nášho hotela 5 hodín cesty autobusom. Ale neľutujem tak či tak bol to zážitok byť tam. Mimochodom turistickým vybudovaním mi to veľmi pripomínalo prostredie Saint-Tropez.

moje fotky od mŕtveho mora (Dead sea):

  • samopal na každom kroku – túto zmienku dokonale opisuje blogerka travelhacker: ,, …druhou zvláštnosťou boli všadeprítomní vojaci s obrovskými zbraňami. V Izraeli je vojenská služba povinná, a to aj pre ženy. Vojaci sú teda všade – v meste, v autobuse v ktorom sedíte, v reštauráciiNie je výnimočné vidieť mladých ľudí v mikine a rifliach prechádzajúcich sa po meste s ležérne prevesenou automatickou zbraňou.“ (zdroj: Travelhacker blog) Priznávam nemala som gule si, čo i len jedného z nich si odfotiť, lebo viem, že v niektorých krajinách je to zakázané tak som našla nejakú podobnú foto na Google, aby som vám to vedela aspoň trochu priblížiť.
  • Topky na záver: neďaleko od nášho hotela je delfinárium. Vidieť delfínov naživo, zblízka a za nejakých 15€ bolo super a záživné. Wifi bola v celom Izraeli takmer všade, dokonca aj v autobusoch. Silvestra, na ktorý sme sa tam tiež tešili, tam oni neoslavujú, takže pre nás to bol obyčajný večer a tak sme tancovali v prítomnosti nie tak priateľsky vyzerajúcich šejkov na moslimskú hudbu 😀 Zážitok! Väčšinu krajiny Izraela pokrýva samá púšť, čo je tiež zážitok 300 km nevidieť nič iné len piesok a kopce.
  • unikát, ktorý sa mi nepodarilo vidieť – Red Canyon v Eilate (obrázky zdroj: Google)

Samozrejme na písanie by bolo toho oveľa viac, ale to už by bol článok príliš dlhý. Ak vás však Izrael z tohto článku zaujal a boli by ste zvedaví na viac info kľudne sa pýtajte a ja vám s radosťou odpoviem 🙂

Tí, ktorí ma sledujete na Instagrame, ste mali možnosť vidieť viac z Izraela z rôznych videí a fotiek postované v stories. Ak chcete, aby vám do budúcna nič neunikla sledujte ma aj tam

Author

kjnvky

2 komentáre

Write A Comment