Dubaj bola krajina, ktorú som chcela dlho navštíviť. Vopred sa ospravedlňujem ak bude písanie príliš precítené, no chcem si na Dubaj uchovať pamiatku tu na blogu nie tak veľmi formálnu, ale skôr ozajstnú, od srdca, tak ako to cítim … Tak poďme nato.

V Dubaji sme strávili týždeň. Ešte pred dovolenkou som si vytipovala miesta, na ktoré by som sa chcela ísť pozrieť. Už vtedy som vedela, že dovolenka ani zďaleka nebude o vylihovaní na pláži, ale o spoznávaní a objavovani pekných miest. Moje vzrušenie bolo o to väčšie. 

Hneď v prvý deň sme sa vybrali k Burj Al Arab, ktorý som chcela vidieť najviac. Ide o jediný sedem hviezdičkový hotel na svete. Jedna noc v takomto hoteli vás vyjde od 700€/noc. Bohužiaľ úplne blízko sa k nemu nedostanete, pretože všetko naokolo sú privátne pláže, ktoré patria tým najdrahším hotelom. Najbližšie k nemu je prístupná pláž Jumeirah public beach, odkiaľ mám fotku aj ja. Na nej môžete vidieť ako ďaleko je odo mňa Burj Al Arab. Len tak orientačne (ak by ste chceli zažiť jeho večernú atmosféru) – v jeden večer sme si išli sadnúť do baru do jedného z týchto hotelov a za 2 veľké pivá a jedny čipsy sme zaplatili 40 € – tak len aby ste boli na tie vyššie ceny pripravení. Okrem toho pripravte sa taktiež nato, že v celom Dubaji alkohol nekúpite okrem hotelov a letiska. Arabi alkohol nepijú. Takže ak si niečo nezoberiete z domu, pripravte sa na večere ,,u suchánkov”. Alebo inak … strávené pri rôznych arabských čajoch, džúsoch či milkshakeoch. Nechcelo sa mi veriť, že to takto naozaj je dokedy nás čašník pri otázke: ,,Či by sme si u nich mohli dať pohár bieleho vína?” neposlal kade ľahšie …

Na druhý deň sme šli za podľa mňa druhou top ,,pamiatkou” Dubaja a tou je najvyšší mrakodrap sveta – Burj Khalifa. Za vstupenku zaplatíte od 30 – 50€. Záleží od toho či tam idete ráno, pri západe slnka a tiež od toho či ju kupujete v ten deň alebo pár dní vopred. Nás vyšla 33€ na jedného. Kupovali sme ju deň vopred cez internet a výstup na vežu sme mali 13:30, kedy bolo z veže všetko krásne vidieť. Pri západe slnka je myslím vstupné najdrahšie. Vystúpiť sa dá na 3 poschodia. My sme boli na tom prvom, nakoľko na tom najvyššom by som videla asi len oblaky a žiadnu panoramu … Ako vyzerá výhľad ,,z prvého poschodia” (125.poschodia) môžete vidieť na mojej fotke. Fotka nie je nijak extra upravovaná, výhľad je reálne taký, ako na fotke. Takže je sa načo tešiť …

Ďalším zaujímavým miestom možno hlavne pre ženské oko je Miracle Garden Dubai. V tejto záhrade môžete vidieť dokonca rozprávkové postavičky vymodelované z kvetov, zámok , lietadlo emirates celé z kvetov … Ja sama som si tam išla oči ,,popásť”. Ak vás moja foto z tejto záhrady zaujala, pozrite viac IG príbehov z Dubaja priamo na mojom IG profile. Vstupenka do tejto záhrady stojí 12€ na osobu, čo je myslím celkom znesiteľné popri iných dubajských cenách. 

Ak máte radi dobrodružstvo a adrenalín tak vhodnou voľbou pre vás je určite výlet do Safari. Do púšte sa odveziete na džípe, na ktorom zažijete divokú jazdu po dunách. Aj keď sme boli po celý čas pripútaní, ,,hádzalo” nás ako také handry. Ak nemáte ,,žalúdok” na rôzne kolotoče (hneď sa vám z nich urobí zle) tak toto veľmi neodporúčam. Jednej žene, ktorá s nami išla – ostalo tak zle, že sme kvôli nej museli spomaliť na minimum. Okrem toho myslela som, že púšť, do ktorej ideme je len nejaká provizórna/umelo vytvorená pre turistov … No na konci výletu nám bolo povedané, že to je reálna/prírodou vytvorená púšť, v ktorej okrem iného žijú aj nebezepečné hady a škorpióny … Keby toto viem vopred tak by som si asi dvakrát premyslela či tam naozaj chcem ísť … Nakoniec však aj tak všetko dobre dopadlo a vlastne som si to aj užila. 

Hotel Atlantis je taktiež jednou z top ,,pamiatok” Dubaja, ktorú som chcela zažiť/vidieť. Snívala som o tom vidieť ho odkedy som videla prvé časti Olseniek. Ak poznáte ich filmy (keď boli malé) tak určite viete, o čom hovorím. Na tejto plavbe sme mali možnosť vidieť nielen Atlantis v plnej paráde, ale dostali sme sa aj do samotnej blízkosti Burj Al Arab a taktiež sme zažili výhľad na celú Luxusnú mrakodrapovú štvrť Dubai Marina. Táto plavba navyše ponúkla Barbecue party. Vychutnali sme si tak nielen prekrásne výhľady, ale aj vynikajúce jedlo. Ak si na dobrých fotkách dávate záležať tak ako ja, táto plavba je pre vás jednodznačne tým pravým. Zajednať je ju možné priamo v Dubai Marina. Tento výlet nás však vyšiel najdrahšie – dali sme zaň 160€/2osoby. Avšak správali sa k nám naozaj luxusne. 

Ak si potrpíte na drahé značky odporúčam najväčšie nákupné centrum Dubai Mall. Nájdete tam cez Louis Vuiton, Versace, Gucci, ale aj z tých bežných trhových reťazcov ako Zara, H&M, … V blízkosti tohto centra sa nachádzajú aj takéto anjelské krídla, ktoré mi v realite neprišli tak fotogenické ako na fotke 😀

Čo je dobré vedieť pred odletom do Dubaja ? 

Časový posun v tejto krajine je +3 hod. Názov meny, ktorou sa tu platí je dirham. 1€ = 4 dirhamy, čiže napr. 100 dirhamov je 25 eur. Je to arabská krajina tak sa pripravte nato, že denne sa budete na ulici míňať so zahalenými ženami a so šejkami – tých tam je úúplne, že najviac. Do nákupných centier by mali ženy chodiť so zahalenými ramenami a so šatami či so sukňou minimálne po kolená. Z rešpektu kvôli miestnym. Takýto ,,pokyn” je vyvesený priamo pred nákupným centrom.  Foto prikladám nižšie. Veľmi ma prekvapilo napríklad aj to, že tak ako my máme toalety v nákupných centrách, oni majú svoje modlitebne (menšie miestnosti vyčlenené na modlenie). Sú umiestnené úplne všade (na letiskách, na pláži, …) a nie raz som videla ako sa tam tí arabi reálne chodia modliť. Nehanbia sa zato, práve naopak s hrdosťou tam idú … Neviem si predstaviť, že my katolíci by sme mali takéto niečo v bratislavskom Auparku … Čo sa týka dorozumievania – všade sa v pohode dohovoríte anglicky. Bezpečnosť v krajine – miestni pokukujú po nás európankach avšak nedovolia si nič. Inak len tak pomimo …  ja blondýna som sa tam cítila asi tak netypicky ako keď vidím u nás černocha. Služby – neskutočne sa snažia, všetko je všade čisté, wcka sú na každom rohu a zadarmo, wifi je takmer všade, každý poradil/pomohol keď som potrebovala, všetci boli naozaj milí. Zaujímavosťou bolo tiež metro, kde boli oddelené ,,kupé” zvlášť pre ženy a mužov. Do Dubaja sa oplatí ísť buď v apríli/v marci alebo potom september/október, kedy sú teploty prijateľné 30-35 stupňov. Počas júla a augusta tam je okolo 45 stupňov. V máji majú arabi Ramadán. Je to niečo ako pôstne obdobie u nás avšak u nich sú celé dni zatvorené reštaurácie/ kaviarne/ obchody a otvárajú sa až po západe slnka … Môže sa to zdať ako nič, no myslím, že to dovolenku môže trochu pokaziť keď si budete chcieť niečo počas dňa vybaviť. Ceny sú v Dubaji celkovo drahé – možno tak ako v Bratislave, no ešte asi tak o 20-50% viac. Zabavil ma aj Hoegarden za 15€. Ak by ste sa tam však chceli prestravovať na jedle z potravín – tam ceny nie sú také drahé/skoro ako u nás. Ak by som mala odporučiť ubytovanie – tak volila by som znova Citymax Al Barsha. Má super polohu, nie je tak drahý, ponúka polpenziu, wifi v cene, bazén na streche, veľmi čistý – pre nenáročných klientov. Ja som uvažovala spôsobom, že aj tak tam budem len prespávať, no bola som s ním myslím, že viac ako spokojná. Čo sa týka leteniek – odporúčam sledovať Letenky za babku, kde sa dajú vychytať o niečo lacnejšie.

Toľko teda k dovolenke v Dubaji. Ak tam plánujete ísť tak budem veriť, že som týmito informáciami pomohla. Ak sa tam nechystáte tak snáď sa mi podarilo vytvoriť aspoň predstavu ako to tam cca funguje. Myslím si, že Dubaj môžete buď milovať alebo vás nenadchne vôbec. Nič medzitým. Aký máte názor na Dubaj vy? Vyvoláva vo vás nejaké pocity? Aké?

Author

kjnvky

Write A Comment