Vítam vás pri poslednom svadobnom článku. V tom dnešnom sa dozviete ako taká príprava svadby vôbec prebieha (tiež ako to šlo nám), čo všetko je potrebné zabezpečiť, koľko taká svadba stojí a tiež koľko času na jej prípravu potrebujete. Ak o svadbe do budúcna premýšľate, možno vám tento článok pomôže urobiť si aspoň ako-taký prehľad, aby ste vedeli s čím do budúcna môžete počítať.

  1. Termín svadby – miesto obradu + svadobnej hostiny

Prvé a najdôležitejšie je dohodnúť si termín svadby, pretože od toho sa všetko odvíja. Následne sa rozhodujete či chcete mať svadbu v kostole, na úrade, v prírode alebo pri mori. My sme boli rozhodnutí, že chceme sobáš v katolíckom kostole a hostinu v kultúrnom dome. Ako prvé sme teda dohodli termíny s kňazom a kultúrny dom na obecnom úrade v dedine, kde sme svadbu chceli mať.

Raz som môjmu manželovi povedala (keď sme ešte svadbu neplánovali), že ak sa raz mám vydávať, tak jedine v kostole a jedine v tom, v ktorom som vyrastala. Totižto … sobáš v žiadnom inom kostole by pre mňa neznamenal toľko ako práve v tom, ku ktorému mám vzťah. Môj manžel naštastie súhlasil.

svadba dezire dominika blog

Chvíľa, na ktorú som čakala a ktorú som si predstavovala snáď milionkrát … Som rada, že ma k oltáru doviedol človek, ktorý ma vychoval – môj otec.

Neviem ako u vás … ale u mňa bude mať vždy väčšie čaro svadba v kostole ako na úrade 🙂

2. Jedlo + svadobná výzdoba + hudba (živá kapela/DJ)

Ešte pred začiatkom plánovania celej svadby je dôležité ujasniť si – aký budget na svadbu máte a koľko ľudí chcete na ňu pozvať. Od toho sa odvíjajú aj jedny z najdrahších položiek: jedlo a svadobná výzdoba. Prezistite si, aké su možnosti firiem/agentúr vo vašom okolí, ktoré tieto služby poskytujú, dohodnite si s nimi stretnutie, prezistite či im vami vybraný termín vyhovuje a ak áno dajte si vypracovať pracovnú ponuku. Potom už len porovnajte s ostatnými a vyberte. Presne takto sme postupovali pri cateringu a výzdobe.

Čo sa týka výzdoby – rozhodujete sa či ju chcete mať zo živých alebo umelých kvetov (výzdoba zo živých kvetov je omnoho drahšia) či chcete mať normálne alebo okrúhle stoly a tiež akej farby/farieb výzdobu chcete mať. Pri výbere jedla sa rozhodujete, aký bude prípitok či chcete mať predjedlo, aké bude hlavné jedlo, svadobná torta a pod. Záležať sme si dali aj na stolovaní. Pred vstupom do sály sme mali zasadací poriadok, stoly sme mali očíslované a na stoloch čakala každého menovka.

Naša výzdoba pozostávala z čisto bielej farby (prišla mi najdecentnejšia/najčistejšia/slávnostná). Okrúhle stoly zdobili ikebany pozostávajúce z bledoružových a marhuľkových živých kvetov, zdobené perlovými visiacimi retiazkami. Po stenách kultúrneho domu (nie všade) boli natiahnuté biele závesy/plachty čím sme nielenže zakryli nepekné steny, ale hlavne dodali na celkovom dojme z výzdoby. Pri jednom stole bolo usadených od 8 -10 hostí. Stoličky boli natiahnuté bielou elastickou plachtou previazané bielou lesklou stuhou visiacou takmer po zem. 

Naša svadobná torta – nechali sme jej vlastný stôl, aby krásne vynikla a pekne zdobila sálu ?

3. Fotograf a kameraman 

Fotograf a kameraman patria tiež k najdrahším položkám svadby. Keď si budete hľadať fotografa alebo kameramana odporúčam hľadať takého, ktorý už skúsenosti s fotením svatieb má, nakoľko nafotiť svadbu je predsa len úplne niečo iné ako nafotiť portréty v prírode. My sme si na svadobné video a fotky vybrali LK Studio a boli sme maximálne spokojní.

4. Svadobné šaty + účes + líčenie

Načo všetko by mala nevesta myslieť pred svadbou? Na rozlúčku so slobodou! Srandujem 😀 Ak pri výbere svadobných šiat nechcete nič zanedbať prečítajte si článok na blogu Výber svadobných šiat. V ňom sa dozviete načo všetko si treba pri výbere dávať pozor, čo treba zohľadniť a tiež ako som pri výbere svojich svadobných šiat postupovala ja.

5. Tlačoviny – pozvánky, oznámenia, menovky …

Keď už máte všetko dôležité za sebou môžete začať s prípravou pozvánok/oznámení. Svadobné oznámenia sa dávajú všetkým tým, o ktorých chcete, aby o svadbe vedeli. Oznámenia spolu s kartičkou ,,pozvanie ku stolu“ sa dávajú iba svadobným hosťom. Môj manžel nechal úlohu výberu oznámení na mňa a ja som sa jej s radosťou zhostila. Predtým než som sa pre výsledný dizajn rozhodla, pozrela som si množstvo inšpirácií, aby som si nejakú predstavu mohla vytvoriť. Veď predsa to, čo dáme do rúk naším rodinám a priateľom je našou vizitkou, tak som si dala záležať na tom, aby to bolo reprezentatívne. Nechcela som niečo okázalé, prehýrené farbami, niečo čo púta pozornosť za každú cenu … Chcela som niečo sofistikované, decentné a aby to malo nejakú úroveň. Vzhľadom na tieto veci som sa rozhodla pre kombináciu bielej a zlatej. Urobila som si teda prieskum firiem a prekvapivo zistila, že nie každý eshop ponúka to, čo chcem ja. Najkrajšie oznámenia sa mi nakoniec podarilo nájsť na stránke svadobneoznamenia.eu. Oslovila som ich so záujmom tohto druhu svadobných oznámení a pozvánok. Ochotne mi vyrobili všetko podľa predstáv, do 2 týždňov sme ich mali doma a mohli začať s rozposielaním.

Ďakujeme PAMAS – svadobné oznámenia za sponzorovanie tohto príspevku. 

Ak by ste chceli mať prehľad, čo koľko stojí, približné ceny niektorých položiek uvádzam nižšie:

  • jedlo 1000 – 2000€  (závisí od počtu hostí)
  • svadobná výzdoba 300 – 1500€ (závisí od náročnosti)
  • kameraman 500 – 1500€ (závisí od dĺžky videa)
  • fotograf 300 – 800€
  • obrúčky 500€
  • požičanie svadobných šiat 500 – 1000€
  • starejší 300€
  • prenájom sály 300€
  • hudba 300 – 800€

Ak ste v plánovaní svadby ešte úplne na začiatku, mne veľmi pomohla stránka mojasvadba.sk. Vždy som sa všetko dočítala tam. Dokonca cez ich bazár sa mi podarilo na veľa veciach ušetriť. 

A ak by vás zaujímalo koľko času je potrebného na prípravu svadby – zvyčajne príprava trvá rok. No keďže sme svadbu chceli mať buď na jeseň alebo na jar (kedy nie je príliš teplo ani zima) a rok sa nám prípravy naťahovať nechcelo, zvládli sme to nakoniec úplne v pohode za pol roka.

INSTAGRAM: dezire.eu

Pozrite si aj ďalšie zaujímavé svadobné články na tomto blogu:

Výber svadobných šiat

Ako sa cítim ako vydatá?

Ako vyzerali moje družičky?

Author

kjnvky

Comments are closed.