Máte firmu alebo vyrábate niečo handmade a radi by ste tento produkt alebo službu zviditeľnili? V dnešnej dobe už v rámci marketingu existuje aj možnosť propagácia prostredníctvom blogerov. Že neviete ako to funguje a ani kde ich hľadať? Funguje to tak, že bloger môže váš produkt zviditeťniť dvomi spôsobmi. Buď si s produktom urobí fotku, postne ju na IG alebo FB a označí váš profil ako cieľ, kde si fanúšikovia blogera (ktorých produkt zaujme) môžu produkt zakúpiť. Alebo sa bloger môže o vašom produkte rozpísať na blogu a venovať sa témam, ktoré sa do popisu na instagramovej fotke nezmestia. Zväčša ide o témy ako napr. s akým oblečením by náušnice, ktoré ste vyrobili pekne vynikli, ako nosiť bundu z vášho e-shopu moderne a vkusne alebo aké pozitívne vlastnosti má maska na tvár (ktorú predávate napríklad ako novinku) oproti iným. Týmto spôsobom dáte ľuďom o produkte viac vedieť a na základe článku, skôr budú vedieť či si váš produkt naozaj kúpiť a ak áno kvôli čomu. Takúto propagáciu vám bloger urobí buď výmenou za produkt alebo za peniaze. Je to na tom ako sa s ním dohodnete.
Kde hľadať takých blogerov? Možností je viacero. Stačí si do Google zadať ,,slovenské blogerky“ alebo ak poznáte aspoň jednu blogerku, pozrite si koho sleduje na IG ona (určite sa medzi nimi nejaké blogerky nájdu). Prípadne jej fotky môžu komentovať iné blogerky (tam tiež nejaké môžete nájsť). Je takýto marketingový ťah prostredníctvom blogerov účinný? Podľa môjho názoru je, no je dôležité vybrať si správneho blogera a tento članok je zameraný práve nato. Napísať ho som sa rozhodla aj preto, lebo veľa firiem si všíma len počet followers, no to vám ešte zisk priniesť nemusí. Je tu viacero faktov, o ktorých by ste vy ako firma mali vedieť, nenechať sa tak oklamať a k potencionálnemu zisku naozaj prísť. Čo je dôležité vedieť?
photos by: GABRIELA UJCÁKOVÁ
1. Nielen počet followers, ale aj ich ,,kvalitu“. To znamená, zistiť či spektrum followerov blogera, ktorého chcete osloviť by mohlo byť vašimi potencionálnymi zákazníkmi. To zistíte jednoducho. Stačí ak si u blogera, s ktorým spoluprácu zvažujete, kliknete na zobrazenie followers a tam máte možnosť vidieť, či tých jeho 25 tisíc je naozaj reálnych ľudí (vašich potencionálnych zákazníkov). Stáva sa totiž aj to, že človek má veľký počet followerov, no má ich tam len pre imidž – umelo nahodených (zväčša ide o vymyslené arabské účty). No a predpokladám, že toto asi vaša cieľovka nie je. Prípadne vždy pred spoluprácou si vypýtajte od blogera štatistiky, aby ste videli, z ktorých krajín je blog najviac sledovaný a tam to budete mať ako jasný dôkaz. Mne sa už takto jeden eshop ozval, ktorý vopred štatistiky žiadal. Ja ako bloger som to akceptovala a keďže nemám, čo skrývať štatistiky som mu odovzdala.
2. Dôležité je všímať si, akej oblasti sa bloger venuje primárne (či je to napríklad len fashion, food alebo travel). Ak je vaša firma zameraná na beauty kozmetiku a bloger má zameranie na fashion, no sem tam má príspevky aj s kozmetikou, všimnite si ako vie pracovať práve s tou. Zamyslite sa či sa vám takáto práca páči (a teda či si s ním spoluprácu viete predstaviť) a ak áno, oslovte ho.
tričko Answear (už ho nemajú), sukňa Orsay, tenisky Answear, batoh House
3. Všímajte si popisy pri postovaných fotkách. Samotný text dokáže veľa urobiť. Možno si myslíte, že sa na tom nedá nič pokaziť, ale je to tak. Preto sa s blogerom radšej vopred dohodnite, akú pointu (myšlienku) svojim fanúšikom bloger odkonunikuje. Predídete tým rôznym nedorozumeniam, ktoré by tak mohli nastať.
4. Koho však osloviť môžete aj keď sa oblasti, v ktorej podnikáte, bloger nevenuje? Tí vychytanejší blogeri už majú svoju úroveň. Ak im dáte ponuku, ktorá by mohla byť pre nich zaujímavá, nie je šanca, aby spolupráca nedopadla dobre pre obe strany. Profesionalita takéhoto blogera spočíva aj v tom, že by vám hneď v začiatku mal vedieť povedať či danú spoluprácu vie odkomunikovať tak ako si to vy ako klient predstavujete a to aj za cenu (v prípade, že by nevedel), že príde o akúkoľvek potencionálnu vysokú finančnú odmenu z tejto spolupráce. Takýto bloger uvažuje spôsobom – mať ,,dobré meno“ je základ a to dosiahne jedine kvalitnou prácou a zodpovedným prístupom. Od takýchto blogerov sa očakáva, že zlý príspevok neuverejnia, takže viacmenej sa na kvalitu môžete uňho spoľahnúť.
5. Všímajte si či sú príspevky blogera lajkované a komentované. Totižto ak má niekto na fotke cez 1000 likes, k tomu 5 komentárov aj to zahraničných a takýto príspevok tam nemá len jeden, je možné, že ten človek si likes k fotkám ,,nakupuje“. Preto je lepšie všímať si aj komentáre pod fotkami. Nimi zistíte či bloger má okolo seba reálne nejakú komunitu, ktorá mu ,,fandí“, sleduje ho alebo nie. Takto by ste prišli buď o produkt alebo v horšom prípade aj o vyššiu sumu peňazí.
6. Niekto tvrdí, že je bloger, no je dobré pozrieť si aj jeho ,,pozadie“. Uistite sa či je na svojom blogu aktívny alebo naopak pasívny. Ak je bloger aktívny, všimnite si či témy, ktorým sa na blogu venuje – sú pre jeho sledovateľov zaujímavé. Poznám blogerov, ktorí sa pri spracovaní blogového príspevku natrápia, no nevedia ako ho odprezentovať a potom celá ich práca vychádza nazmar. Sú aj takí, ktorí sa snažia o nejakú ,,pravidelnosť“ prispievania príspevkov, no z článku sa dá vycítiť kedy bloger má, čo priniesť svojim čitateľom a kedy píše ,,len preto, aby písal“. Ja pokiaľ nemám o čom napísať, nesilím to.
7. Je reklama prostredníctvom blogera účinná? Oplatí sa to vyskúšať? Pri tomto veľmi záleží práve na tom, pre akého blogera sa rozhodnete a tým ako svoju prácu podá. Aj tento článok vám pri jeho výbere môže veľmi pomôcť. Ja sama napríklad blogy sledujem a nie raz sa mi stalo, že práve vďaka blogerkám som prišla k veciam, ktoré som dlho zháňala a nevedela kde ich nájsť. Alebo som vďaka nim prišla k rôznym užitočným produktom, ktoré som si neskôr sama kúpila a následne aj kamarátkam odporúčala. A teraz si predstavte, že by sa práve takto šíril váš produkt 🙂
Toto je zopár bodov, na ktoré je dobré pri oslovení blogera prihliadať. Ak sa vám už stalo, že ste o spoluprácu aj napísali, no nedostali ste spätnú odpoveď – nemusí to ešte znamenať, že bloger záujem o spoluprácu nemá. Ako sami viete často sa stane, že email sa dá v záplave emailov prehliadnuť alebo mu do toho naozaj prišlo niečo skrz, čo vám práve v danú chvíľu odpovedať nemohol, no spolupráca s vami preňho zaujímavá môže byť. Nie je trápne pripomenúť sa ak výsledok spolupráce zato naozaj stojí.
Do komentárov mi môžete dať vedieť či vám tento článok v niečom pomohol, či ste prišli na niečo nové a či vám v konečnom dôsledku prišiel ako užitočný 🙂